Ny dansk rekord af Sofia Thøgersen

Tre spartanere var i ilden i går i både Lyon og Birmingham. Det blev til flotte resultater og en dansk rekord. 

Foto: Marta Siljudóttir

Den nybagte nordiske mester på 3000m, Sofia Thøgersen, forbedrer sin egen danske rekord indendørs på distancen ved Meeting Indoor de Lyon i Lyon, Frankrig. Sofia krydsede målstregen som nummer seks i tiden 8:50,22. Hendes tidligere rekord stod på 8:50,26, som hun satte i Metz i Frankrig sidste år. Rekorden er også en U23 rekord. Denne tid er den tredje hurtigste tid i Europa i U23 klassen.

Det blev til en flot sæsonbedste tid for den danske rekordholder på 400m, Gustav Lundholm Nielsen, i Lyon, 46,72. Gustavs personlige rekord indendørs står på 46,57 fra Luxembourg i 2023. Den danske rekord på 400m inde har spartaneren Benjamin Lobo Vedel, 45,67, fra Inde VM finalen i Beograd i 2022.

Også Annemarie Nissen præsterede solidt på 800m i Birmingham. Hun blev nummer fem på 800m ved The Keely Klassic i tiden 2:02,76. Annemarie satte dansk rekord for to uger siden i Erfurt, Tyskland (2:02,15).

Målet er kvalifikation til EM inde

Ligesom Sofia og Gustav kæmper Annemarie om en plads til EM inde, som er i Apeldoorn d. 6.-9. marts. Begge stævner giver vigtige ranking point til de kommende mesterskaber.

Én Sparta-atlet har allerede klaret direkte krav til EM inde, nemlig Ida Beiter Bomme, der klarede kravet på 60m hæk ved sæsonens første stævne, Aarhus Sprint’n’jump.