Posted

De danske mesterskaber i atletik blev i år afgjort på Østerbro Stadion. Her kan du se de nye danske mestre.

Det var varme og vindstille forhold, der gjorde sig gældende, da de nye mestre skulle findes ved de danske atletikmesterskaber anno 2020 på Østerbro Stadion, og med hele 6 mesterskabsrekorder (MR) var niveauet nok det højeste til et dansk atletikmesterskab nogensinde.

Spænding var der således masser af, og flere atleter hev også personlige rekorder hjem ved stævnet, hvor Aarhus 1900 tog den største medaljehøst med hele 14 guldmedaljer.

Sparta vandt i alt 9 guldmedaljer og har dermed nu følgende danske mestre:

Gustav Lindholm Nielsen på 400 meter, Simone Glad på 10.000 meter, Sebastian Pedersen i længdespring, Nikolaj Graves og Caroline Bonde Holm i stangspring, Rikke Andersen i højdespring, Katrine Koch Jacobsen i hammerkast, Arthur W. Petersen i spydkast og Kathrine Bebe i Diskoskast.

Lige bag guldmedaljevinderne presser den næste generation sig på. Med hele 15 DM-sølvmedaljer og 10 bronzemedaljer står de på spring til at klatre op ad præmieskamlen. Hele 34 gange var en Spartaner på podiet i løbet af DM-weekenden.

På Dansk Atletiks Facebookside kan du finde billeder og videoer fra hele weekenden.

Fordeling af de danske mesterskabstitler

Her kan du se, hvordan guldmedaljerne fordelte sig:

100 m:
Kvinder: Mathilde U. Kramer, FIF Atletik, 11.60 sek (MR)
Mænd: Kojo Musah, Aarhus 1900, 10.29 sek (MR)

200 m:
Kvinder: Mette Graversgaard, Aarhus 1900, 23.54 sek
Mænd: Kojo Musah, Aarhus 1900, 20.87 sek  

400 m:
Kvinder: Sara Slott Petersen, Aarhus 1900, 53.39 sek (MR)
Mænd: Gustav Lindholm Nielsen, Sparta, 47.67 sek

Gustav Lundholm Nielsen, 400m

800 m:
Kvinder: Mathilde Diekema Jensen, Aarhus 1900, 2.07,33 min
Mænd: Kristian Uldbjerg Hansen, Aalborg AM, 1.50,20 min

1500 meter:
Kvinder: Simone Glad, Sparta, 4.26,56 min
Mænd: Kristian Uldbjerg Hansen, Aalborg AM, 4.06,53 min

Simone Glad, 10.000m

3000 m forhindring:
Kvinder: Laura Astrup, Aarhus 1900, 11.44,38 min
Mænd: Jakob D. Abrahamsen, Aarhus 1900, 9.05,14 min

5000 meter:
Kvinder: Laura Valgreen Petersen, Odense Atletik, 16.39,18 min
Mænd: Thijs Nijhuis, Viborg AM, 14.19,75 min

10.000 meter:
Kvinder: Laura Valgreen Petersen, Odense Atletik, 33.35,33 min
Mænd: Abdi Ulad, Hvidovre Atletik & Motion, 29.43,53 min

100 m hæk / 110 m hæk:
Kvinder: Mette Graversgaard, Aarhus 1900, 13.43 sek
Mænd: Andreas Martinsen, Aarhus 1900, 14.31 sek

400 m hæk:
Kvinder: Martha D. Rasmussen, Aarhus 1900, 59.60 sek
Mænd: Mathias Olsen, Frederiksberg IF, 55.21 sek

Længdespring:
Kvinder: Janne Nielsen, Aarhus 1900, 6.05 meter
Mænd: Sebastian Pedersen, Sparta, 7.72 meter

Sebastian Pedersen, længdespring

Trespring:
Kvinder: Janne Nielsen, Aarhus 1900, 13.82 meter (MR)
Mænd: Jannick Bagge, KIF, 14.85 meter

Stangspring:
Mænd: Nikolaj Graves, Sparta, 4.80 meter
Kvinder: Caroline Bonde Holm, Sparta, 4.20 meter

Nicolaj Graves, stangspring

Caroline Bonde Holm, stangspring

Højdespring:
Kvinder: Rikke Andersen, Sparta, 1.79 meter
Mænd: Mads Moos Larsen, Aarhus 1900, 2.05 meter

Kuglestød:
Kvinder: Thea Jensen, Hvidovre, 15.20 meter
Mænd: Kristoffer Thomsen, Aarhus 1900, 18.37 meter

Hammerkast:
Kvinder: Katrine Koch Jacobsen, Sparta, 60.97 meter (MR)
Mænd: Hans Barrett, Esbjerg AM, 59.74 meter

Kathrine Kock Jacobsen, hammerkast

Spydkast:
Kvinder: Liv Cantby, Korsør AM, 45.20 meter
Mænd: Arthur W. Petersen, Sparta, 73.89 meter

Arthur W. Petersen, spydkast

Diskoskast:
Kvinder: Kathrine Bebe, Sparta, 58.24 meter (MR)
Mænd: Emil Mikkelsen, Odense Atletik, 57.63 meter

Kathrine Bebe, diskoskast

Diskoskast, para-atletik:
Mænd: Ronni Jensen, Aarhus 1900, 41.35 meter

Nyhedsbrev

Få rabatter, inspiration og viden om løb 1-2 gange om måneden og deltag den månedlige lodtrækning om gavekort til vores løb.

KOMMENDE LØB

Änglamark Nytårsløb
2 km (børneløb) samt 5, 10 og 21,1 km
Torsdag den 31. december kl. 9.30 og 11.00
Obs! Kun 7000 pladser!

Mini Marathon
1 og 2 km familieløb og børneløb – Lørdag den 15. maj 2021 kl. 11.00 - 14.30

Se alle løb