Ida Bomme klarer direkte VM-krav i Aarhus
Billeder: Marta Siljudóttir
Spartas Ida Beiter Bomme har åbnet 2026 med et brag. Ved tirsdagens Aarhus Sprint’n’Jump klarede sprinteren allerede i kvalifikationsheatet kravet til VM inde i Polen senere på året. Med tiden 7,99 sekunder på 60m hæk var hun sikkert under VM-kravet på 8,02 sekunder. Også i finalen var der VM-fartstriber i luften, da Ida Bomme med en sikker sejr igen løb under VM-kravet i tiden 8,01.
Ida Bomme havde endda overskud til at mærke, at der var endnu mere at skyde med. Det kan hun forhåbentlig vise frem i Kujawy Pomorze i Polen den 20. til 22. marts.
“Jeg havde håbet på det efter nogle rigtig gode træninger i Sydafrika (træningslejr red.),” sagde Ida Bomme efter finalen og udtrykte lettelse over allerede så tidligt at få kvalifikationen i hus, så hun nu kan fokusere på løbe hurtigt uden at tænke på adgangsbilletten. Og der er mere at komme efter, hvis man spørger hende:
“Jeg føler egentlig ikke, at jeg løber så aggressivt, som jeg kan mod slutningen. Så der er helt sikkert mere at komme efter,” siger Ida Beiter Bomme.
Hun får allerede lørdag chancen igen, når hun stiller op i Düsseldorf.
Præstationen gør aktuelt Ida Beiter Bomme til den førende kvinde i Europa på 60 meter hæk tidligt i sæsonen.
For femte år i træk er Aarhus Sprint ’n’ Jump en del af World Athletics Indoor Tour på Bronze Label-niveau, og publikum ser verdenseliten dyste mod Spartas bedste. Hele 11 Spartanere er en del af festen – heriblandt Ida Beiter Bomme, som beviseligt er i storform.
